MEMUR YİNE HÜSRANA UĞRATILMIŞTIR

Sağlık Bir Sen Genel Başkanı  Başkanı Hasan ÖNÜR  6. Dönem Toplu sözleşmede Sağlıkçının   hakkının  ödenmediğini belirtti. 

Bir milyon üyesi ile övünen yetkili sendika Fedakarca mücadele eden Sağlık Çalışanlarının Özel Hizmet Tazminat oranında iyileştirme yapılmamıştır. 6. Yıldır var olan ufak tefek kazanım olarak adlandırdığı görselleri paylaşarak sağlık çalışanlarına toplum mühendisliği yapmaktadır.

6. Dönem toplu sözleşmeden Din hizmetleri sınıfı ile adalet  hizmetleri tazminatı alan çalışanların biraz olsun özel hizmet tazminatlarında  iyileştirme yapılmıştır.  Pandemi döneminde 7/24 ,bayram günü , hafta sonu , idari izin ,hafta sonu ,gece gündüz çalışan sağlık personelinin özel hizmet tazminatı hakkında iyileştirme yapılmamıştır. 

Soruyoruz , pandemi döneminde Sağlık çalışanlarının özlük hakları iyilestirilemez mi? 

Milli parklar dan ücretsiz yararlanma , idari izin günlerinde çalışan personelin izin kullanma hakkı gibi kazanım sandıkları ile dalga geçmeye başlamışlardır. 

20 puan artışı kadar performans alan çalışan zaten bu durumdan yararlanamayacak tır . Hiç performans alamayan için ufakta olsa iyidir. Bunun arkasına sığınarak döner sermaye adaletsizliği örtülemez. 

Değerli Sağlık çalışanları , küçük kelime oyunları ile haklarımız 6 dönemdir verilmiyor. Şu an hak almış gibi görünerek sağlık çalışanlarına bir tür mobbing yapılıyor. 

Vardiya  usulü çalışılan hastanelerde aylık mesai süresi doldurulması ile (bayram ve milli ) günlerde mesai ücreti verimez. Tasarruf tedbirleri ile idari izinde nöbet tutan  Sağlık Çalışanın izin kulllanma cihetine gidilmesi ile ortada hiç bir kazanım olmaz. 

Sağlık çalışanlarının , Özel hizmet tazminatı artmamıştır. Döner sermaye sistemi değişmemiştir . Ek ödeme emekliliğe yansıtılmamaktadır . Sözleşmeli yönetici sistemi kalkmamıştır. Sağlıkta liyakat  ve kariyer gelmemiştir. Vergi kesintisi matrahları artmamıştır. 

İşçi kardeşlerimiz , Sağlık Bakanlığındaki kimi memur  saglikcilardan yüksek almaktadır .En düşük devlet memuru maaşı 4328 tldir. 

İşçi kardeşim ,4 tediye , 2 tam ikramiye , fazla mesai ,bayramda 3 kat yevmiye ,hafta sonu iki kat yevmiye ,kıdem tazminatı , 500 TL  iyileştirme , yakacak ,yol ,yemek ,bayram , elbise vb ad altında aldığı mali haklar ile kimi memur ve Saglikcidan fazla almaktadir. Helali hoş olsun. Fedakarca çalışan saglikci içinde olmalıydı. 

İşçi kardeşimin ,emekli ikramiyesi ,emekli maaşı ve çalışırken aldigi maaş ile memur maaşları arasında uçurum vardır. İşçi ile memur arasında makul denge korunmamistir  Kamuda adil ,hakkaniyetli  maaş rejimi elzemdir . 

Kıymetli sağlık calisanim. Zannetme ki şu anki pofpoflanan kazanımlar iyidir. Kazanım dedikleri balondur.  2022 ile 20023 yıllarında alım gucunun düşmesi ile şu anki düşlerin ne kadar boş olduğu anlaşılacaktır. 

Ali Cengiz oyunlari ile kendi beka ve geleceklerine sağlam hale getirmeye  çalışmışlardır . Toplu sözleşme metninde yer almaması gereken %1 üyeye sahip olamayan merdiven altı diye hitap edilen sendikalarin gelecekleri alınarak kendi geleceklerini sağlamlaştırma calismaktadir. Toplu sözleşme metnini yi temennilerle doldurdular. Gelecekte gerçekleşmesi bilinip bilinmeyen maddeleri sözleşmeye eklediler 

Butun emekli ve çalışan bütün kamu personelinin alacağı Seyyanen zam miktarına göz dikerek sadece kendi Sendikalarina üye olanların yararlanacağı sistem haline getirmeye çalıştılar. 

İkm ,polis ,emekli  gibi milyonlarca kişi sözleşme ikramiyesi diye adlandırılan kısımdan yararlanamayacak tır . Halbuki sendika müdahale etmese emekli ve çalışan herkes iyileştirmeden yararlanacaktır. . Memur için değil de kendi gelecekleri için kazanım elde ettiler. 

Mesleki sağlık ve teknik eğitim alan Sağlık çalışanlarının iki yılı daha ziyan oldu.  Sağlık çalışanları olarak artık uyanmalıyız. Kimsenin değirmenine artık su taşımamalıyız.  6 dönemdir alım gücü düşen sağlık çalışanları bu sefer faturayı kesecektir.